Umowa darowizny w Krakowie: mieszkanie, dom, nieruchomość
Darowizna to nieodpłatne przekazanie elementu swojego majątku przed darczyńcę osobie obdarowanej. Darczyńca przekazuje nieruchomość nieodpłatnie i nie może oczekiwać w zamian żadnego wynagrodzenia. Umowę darowizny należy zawrzeć w formie
aktu notarialnego.To o tyle ważne, że obdarowany musi zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego. Jest na to pół roku liczone od chwili otrzymania darowizny. Jeśli umowa powstanie u notariusza w Krakowie, to właśnie on ma obowiązek zgłosić taką transakcję do odpowiedniego urzędu skarbowego.
- Darczyńca może określić konkretne warunki, które muszą być spełnione przez obdarowanego, aby doszło do przekazania nieruchomości gdyż bezumowne korzystanie z mieszkania po śmierci obdarowanego może stworzyć konflikt pomiędzy darczyńcą a spadkobiercami (zwłaszcza gdy darczyńca nie został ujęty w testamencie). Jednak na gruncie prawa cywilnego istnieje instytucja, która stanowi swego rodzaju zabezpieczenie w takich przypadkach, czyli służebność. Służebność to prawo majątkowe, które umożliwia uprawnionym osobom korzystanie w określonym zakresie z cudzej nieruchomości. Poznaj jakie są opłaty u notariusza w Krakowie.
Załatwienie tej sprawy u notariusza w Krakowie jest wygodna gdyż to na nim spoczywa obowiązek odprowadzenia podatku, po drugie tak sporządzona umowa spełnia wszelakie wymogi formalne. Zawierając umowę darowizny nieruchomości, należy pamiętać m. in. o tym, że darowizny przekazane na 10 lat przed śmiercią darczyńcy doliczane są do udziału spadkowego w przypadku obliczania prawa zachowku. Zarówno darczyńcą, jak i osobą obdarowaną może zostać każda osoba fizyczna lub osoba prawna. Najczęściej jednak stronami umowy są osoby spokrewnione, tzn. członkowie rodziny. W zależności od tego, komu przekażesz nieruchomość, będziesz musiał uiścić odpowiedni podatek. Sprawdź jakie dokumenty zabieramy do notariusza. W ramach Dnia Otwartego Notariatu notariusze przygotowali informacje na temat darowizn, która naświetla główne problemy związane z tą formą przekazania majątku.
Alternatywną umową do darowizny jest
umowa o dożywocie, w której jedna ze stron przekazuje nieruchomość drugiej w zamian za dożywotnie utrzymanie
Podatek przy darowiźnie
Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny?
Jeśli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od
spadków i darowizn, złóż formularz podatkowy SD-Z2.
Sprawdź, jak to zrobić.
Wizyta u notariusza zwalnia podatników z obowiązku zgłoszenia darowizny mieszkania do urzędu skarbowego, ponieważ zrobi to za nich notariusz. Dodatkowo za opłatą może on dokonać wpisów do księgi wieczystej nieruchomości lub założy ją, jeśli nieruchomość jej nie posiada.
Darowizna mieszkania jest zwolniona od podatku, jeśli osoba obdarowana jest członkiem rodziny i należy do jednej z trzech grup. Zalicza się do nich małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo i kilka innych osób najbliższych wymienionych w ustawie o spadkach i darowiznach. Podatku nie trzeba płacić, w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania darowizny poinformuje o niej urząd skarbowy. Jeśli termin nie będzie dotrzymany, to podatek trzeba będzie zapłacić. I nie ma znaczenia, że obdarowany należy do najbliższej rodziny. Terminu tego nie można przywrócić. z wyjątkiem sytuacji gdy obdarowany uprawdopodobni, że o darowiźnie dowiedział się zbyt późno.
- Darowizna mieszkania a podatek
Darowizna opodatkowana jest podatkiem od spadków i darowizn, gdzie wyróżnia się 3 grupy podatkowe. W każdej z nich określona jest kwota wolna od podatku, do wysokości której podatnicy są zwolnieni z płacenia podatku do urzędu skarbowego:
grupa I - małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), ojczym, macocha - jest to tzw. grupa 0 oraz pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, teściowie. Kwota wolna od podatku to 9637 zł;
grupa II - obejmuje zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Kwota wolna od podatku to 7276 zł;
grupa III - obejmuje innych nabywców, a kwota wolna od podatku to 4902 zł.
Darowizna od najbliższych (rodzice, dzieci, małżonkowie)
Osoby z najbliższej rodziny są całkowicie zwolnione z podatku. Według prawa, a dokładnie Art. 4a. 1 Ustawy o podatku od spadków i darowizn, istnieje coś takiego, jak grupa zerowa. Należą do niej wszelkie osoby zwolnione od podatku od darowizny na rzecz najbliższej rodziny. Są to:
- małżonkowie,
- dzieci oraz wnuki i prawnuki,
- rodzeństwo,
- rodzice oraz dziadkowie i pradziadkowie,
- ojczym i macocha,
- pasierbowie.
Tagi:
akt notarialny,
spadek,
notariusz w Krakowie,
umowa darowizny,
sprzedaż nieruchomości,
negocjowanie stawek,
dokumenty u notariusza,
umowa dożywocia