Kraków + help@notariuszwkrakowie.eu

Czy można negocjować wysokość opłat u notariusza?


Zdecydowanie tak!

W szczególności może mieć to zastosowanie przy zakupie nieruchomości, gdzie wynagrodzenie notariusza sporządzającego taki akt notarialny potrafi być naprawdę wysokie. To właśnie w takich sytuacjach przy odrobinie wysiłku, możemy zmniejszyć koszty aktu notarialnego i zaoszczędzić w zależności od wartości nieruchomości co najmniej kilkaset złotych. Notariusz w Krakowie to taki sam usługodawca jak każdy inny, można z nim negocować.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż na koszt aktu notarialnego dotyczącego zakupu nieruchomości, składa się m.in. podatek od czynności cywilnoprawnych, który przy kupnie nieruchomości z rynku wtórnego wynosi 2% oraz opłata sądowa za wpis do księgi wieczystej w kwocie 200 zł. Wysokości ww. opłat negocjować nie można.Tak naprawdę jednak, rzeczywiste wynagrodzenie notariusza stanowi taksa notarialna, której wysokość uregulowana została poprzez wskazanie stawek maksymalnych i to właśnie ona stanowi właściwe i jedyne pole do negocjacji. Cennik i opłaty notarialne w Krakowie.
 

W przypadku, gdy nasza umowa jest wielostronicowa i potrzebujemy większej ilości odpisów warto też negocjować wysokość taksy za wypis. Maksymalna jej wysokość to 6 zł od strony i przy dużej ilości tychże odpisów, gdzie często będą to setki stron, nawet mała obniżka tej stawki, może mieć znaczenie. Sprawdź jakie dokumenty zabieramy do notariusza

Zachęcam więc do pytania się notariuszy o ceny i ich porównywania.

Po co płacić więcej, kiedy można płacić mniej  [😉]

Ważne –  Do wszystkich stawek notarialnych należy doliczyć 23 % VAT. Wszystkie opłaty pobrane przez notariusza, odprowadzane są przez niego do właściwych urzędów – nie róbcie nic na własną rękę.

Zapraszamy do umieszczania komentarzy
 
 
  Tagi: akt notarialnyumowa małżeńskanotariusz w Krakowieumowa darowiznynieruchomość, cennik notarialny, testament


 
Partnerzy i klienci