Aby umowa sprzedaży lub darowizny nieruchomości była ważna, trzeba zawrzeć ją w formie
aktu notarialnego. Może ją sporządzić notariusz w Polsce lub zagranicą. Umowa przeniesienia własności nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Mimo, że u
notariusza w Krakowie ale i w każdym innym mieście trzeba uiścić dosyć wysokie
opłaty, to nie wolno rezygnować z takiego sposobu przenoszenia własności, np. zawierając umowę na piśmie.
- Do obowiązków notariusza będzie należało:
1. Stwierdzenie tożsamości osób biorących udział w czynności prawnej;
2. Zbadanie wiarygodności przedłożonych dokumentów;
3. Sporządzenie aktu notarialnego w sposób zrozumiały i przejrzysty;
W trakcie dokonywania tych czynności ma za zadanie czuwać nad należnym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, których mogą dotyczyć skutki prawne dokonywanej czynności. W tym celu udzielenie stronom wszelkich, niezbędnych informacji i wyjaśni wyrażone przez strony wątpliwości dotyczących realizowanej czynności notarialnej.
Spadkodawca może w testamencie umieścić, komu chce zostawić mieszkanie w spadku. Nie wystarczy jednak, że sporządzi go własnoręcznie. Aby był ważny, musi postarać się o akt notarialny.
W formie aktu notarialnego ustanowić należy:
1. służebność (np. służebność przejścia, przejazdu zapewniające właścicielom jednej nieruchomości możliwość korzystania w oznaczonym zakresie z innej nieruchomości, służebność przesyłu na rzecz dostawców mediów,służebność osobistą, w przypadku darowizny, zapewniającą oznaczonej osobie możliwość korzystania z nieruchomości np. korzystania z części budynku, lokalu),
2. użytkowanie (prawo do używania nieruchomości i do pobierania jej pożytków)
3. hipotekę (prawo zabezpieczające wierzytelnośc banku z tytułu udzielonego kredytu)
Własnoręczne podpisy
Podpisy kupującego i sprzedającego złożone na akcie notarialnym powinny być własnoręczne, nie mogą być tylko parafą ani faksymile lub stampilą. Nie mogą być złożone przy czyjeś pomocy, nikt nie może więc prowadzić ręki osoby podpisującej się. Podpis nie musi być czytelny, ponieważ jest składany w obecności notariusza. Osoba, która nie umie albo nie może się podpisać, składa tuszowy odcisk palca. W trakcie nie trzeba uzasadniać, dlaczego nie podpisała się własnoręcznie.
Akt notarialny podpisuje także notariusz, który zatrzymuje oryginał, a kupującemu i sprzedającemu wydaje wypisy. Notariusz podpisuje również wypisy, które w obrocie prawnym mają taką samą wartość jak oryginalny dokument.
Notariusz w Krakowie pobiera następujące opłaty:
Jakie dokumenty trzeba ze sobą wziąć oraz co powinien przedłożyć sprzedawca (deweloper)?
Kupujący do notariusza w Krakowie powinien zabrać przede wszystkim pieniądze oraz dokument tożsamości i numer NIP, powinien wziąć również dokumenty z banku potwierdzające wysokość wziętego kredytu oraz wysokość hipotek, którymi bank chce obciążyć kupowane mieszkanie.
Więcej dokumentów powinien wziąć ze sobą sprzedający (deweloper), jeżeli jest równocześnie budującym – oprócz dokumentu tożsamości - powinien przedłożyć notariuszowi:
- zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym;
- aktualny wypisu z rejestru gruntów z wyrysem;
- aktualny odpisu księgi wieczystej nieruchomości;
- zaświadczenie o samodzielności lokali;
- wyrys z mapy geodezyjnej z naniesionym budynkiem;
- uchwałę zarządu spółki zezwalającej na sprzedaż lokali;
- aktualny odpis z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego;
- decyzję zatwierdzającą projekt i zawierającą zgodę na budowę budynku;
- plany wszystkich kondygnacji budynku według inwentaryzacji powykonawczej budynku;
- wypis z kartoteki lokali.
Jeżeli dodatkowo w dziale IV księgi wieczystej wpisana została
hipoteka, np. z tytułu kredytu, jakiego bank udzielił deweloperowi na budowę, to także niezbędny będzie dokument zaświadczający, że bank (lub inna osoba czy instytucja) zwalniają przedmiotowy lokal z obciążeń na swoją rzecz.
Kalkulator opłat przy kupnie/sprzedaży nieruchomości w Krakowie
- Umowa Sprzedaży czyli co należy do obowiązków notariusza w Krakowie?
Notariusz obowiązany jest uzależnić sporządzenie aktu notarialnego od uprzedniego uiszczenia przez strony należnej opłaty sądowej. Pobraną opłatę sądową notariusz przekazuje właściwemu sądowi rejonowemu - sądowi wieczystoksięgowemu. Akty i dokumenty notarialne powinny być sporządzone przez notariusza w sposób zrozumiały i przejrzysty. Przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne. Notariusz w kancelarii w Krakowie jest obowiązany udzielać stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej. Przy dokonywaniu czynności notarialnej notariusz jest obowiązany stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności. Poza tym powinien zbadać wiarygodność wszystkich przedłożonych mu dokumentów i wyjaśnić wszystkie wyrażone przez strony transakcji wątpliwości.
Jeżeli akt notarialny w swej treści zawiera przeniesienie, zmianę lub zrzeczenie się prawa ujawnionego w księdze wieczystej albo ustanowienie prawa podlegającego ujawnieniu w księdze wieczystej, bądź obejmuje czynność przenoszącą własność nieruchomości, chociażby dla tej nieruchomości nie była prowadzona księga wieczysta, notariusz sporządzający akt notarialny jest obowiązany zamieścić w tym akcie wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, zawierający wszystkie dane wymagane przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Notariusz w Krakowie jest obowiązany przesłać z urzędu sądowi właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w terminie 3 dni od sporządzenia aktu
Akty prawne:
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. z 2004 r., Nr 148, poz. 1564, ze zm.);
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 października 2015 r. w sprawie pobierania przez notariuszy opłat sądowych od wniosków o wpis w księdze wieczystej i ich przekazywania sądom oraz prowadzenia ewidencji pobranych opłat sądowych (Dz.U. z 2015 r., poz. 1645).
Cennik opłat notariusza w Krakowie
Hipotekę, będącą zabezpieczeniem kredytu hipotecznego można ustanowić w następujący sposób:
W trybie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe poprzez złożenie oświadczenia w formie pisemnej. W takiej sytuacji uzyskujemy wystawione przez bank oświadczenie podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie prawa i obowiązków majątkowych banków i opatrzone pieczęcią banku, mające moc prawną dokumentu urzędowego które stanowi podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej. Z opisanych wyżej oświadczeniem banku ( oraz własnym oświadczeniem w formie pisemnej o ustanowieniu hipoteki - tego dokumentu żądają niektóre sądy wieczystoksięgowe) powinniśmy udać się do sądu wieczystoksięgowego aby złożyć wniosek o wpis hipoteki. Złożenie wniosku polega na:
- wypełnieniu formularza wieczystoksięgowego (wzór), wzór wypełnienia, ważne jest aby wniosek został podpisany,
- opłaceniu tego wniosku (opłata sądowa 200 zł za wpis hipoteki),
- złożeniu wypełnionego, podpisanego formularza wraz z załączonymi oświadczeniami o znakami opłaty sądowej na biurze podawczym sądu.
Więcej informacji o hipotece
Co znajduje się w akcie notarialnym przy sprzedaży nieruchomości?
Akt notarialny powinien zawierać:
- dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu, a w razie potrzeby lub na żądanie strony - godzinę i minutę rozpoczęcia i podpisania aktu,
- miejsce sporządzenia aktu,
- imię, nazwisko i siedzibę kancelarii notariusza, a jeżeli akt sporządził zastępca notariusza - nadto imię i nazwisko zastępcy,
- imiona, nazwiska, imiona rodziców i miejsce zamieszkania osób fizycznych, nazwę i siedzibę osób prawnych lub innych podmiotów biorących udział w akcie notarialnym, imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania osób działających w imieniu osób prawnych, ich przedstawicieli lub pełnomocników, a także innych osób obecnych przy sporządzaniu aktu,
- oświadczenia stron, z powołaniem się w razie potrzeby na okazane przy akcie dokumenty,
- stwierdzenie, na żądanie stron, faktów i istotnych okoliczności, które zaszły przy spisywaniu aktu,
- stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany,
- podpisy biorących udział w akcie oraz osób obecnych przy sporządzaniu aktu,
- podpis notariusza,
- wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej.
Więcej informacji o dokumentach u notariusza w Krakowie
Oryginały aktów notarialnych nie mogą być wydawane poza miejsce ich przechowywania, przechowuje się je w kancelarii notarialnej przez okres 5 lat. Oryginały aktów nie mogą być więc wydawane poza kancelarie notarialne. Jeśli akt notarialny został złożony na przechowywanie do sądu - to nie może być wydany poza budynek tego sądu. Udostępnienie oryginałów aktów notarialnych do wglądu powinno następować w obecności notariusza lub pracownika kancelarii notarialnej.
Nabywca płaci zadatek. Zadatek zabezpiecza interesy obu stron przed niewykonaniem umowy. W razie gdy jedna strona nie wykona umowy, druga bez wyznaczenia dodatkowego terminu ma prawo od niej odstąpić i zachować zadatek. Jeżeli w takiej sytuacji od umowy odstępuje strona, która dała zadatek, to wówczas ma prawo domagać się kwoty dwukrotnie wyższej od tej, którą uiściła z tytułu zadatku. Natomiast nie można dochodzić z tytułu niewywiązania się z umowy kwoty wyższej niż dwukrotna wartość zadatku. Jeżeli umowa zostanie wykonana, to wówczas zadatek zalicza się na poczet ceny nieruchomości, którą powinien zapłacić kupujący.
Tagi: akt notarialny, spadek, notariusz Kraków, umowa darowizny, sprzedaż nieruchomości, negocjowanie stawek, dokumenty u notariusza, umowa dożywocia