Dziedziczenie, spadek i sporządzanie testamentu w krajach Uni Europejskiej
Ważnym krokiem ułatwiającym
dziedziczenie o charakterze międzynarodowym stanowiło przyjęcie w dniu 4 lipca 2012 r. nowych unijnych przepisów na potrzeby uproszczenia formalności prawnych dotyczących międzynarodowych
spadków, z którymi to formalnościami muszą sobie radzić obywatele. Przepisy te mają zastosowanie w przypadku dziedziczenia po osobach zmarłych począwszy od 17 sierpnia 2015 r.
Rozporządzenie wprowadza także tzw.
europejskie poświadczenie spadkowe – instrument prawny, pozwalający obywatelom Unii Europejskiej – spadkobiercom, zapisobiercom, wykonawcom testamentów bądź zarządcom spadków – na sprawniejsze wykazywanie tytułu prawnego do spadku we wszystkich państwach członkowskich. Będzie to dokument przygotowany według jednolitego wzoru, akceptowalnego w całej Unii Europejskiej i wydawanego zarówno przez Sąd jak i notariusza na specjalnym formularzu. Europejskie poświadczenie spadkowe wydawane będzie na wniosek złożony przez zainteresowaną osobę bez stosowania jakiejkolwiek szczególnej procedury. Wysokość opłaty sądowej od wniosku o wydanie europejskiego poświadczenia spadkowego wyniesie 300 zł.
Dodatkowe informacje odnośnie cennika notariusza w Krakowie
Ważne linki:
Europejski portal e-sprawiedliwość
Wielojęzyczny słowniczek terminów prawnych
Jakie prawo będzie zastosowane przez sąd orzekający w UE?
- Przepisy rozporządzenie gwarantują, że międzynarodowe sprawy spadkowe i testamentów będą traktowane w sposób spójny oraz rozpatrywane zgodnie z prawem jednego państwa i przez jeden organ. Co do zasady, prawo właściwe dla poszczególnych spraw spadkowych i sąd właściwy ustala się na podstawie ostatniego miejsca zwykłego pobytu zmarłego. Obywatele mogą jednak zdecydować, że prawem właściwym dla ich sprawy spadkowej powinno być prawo państwa, którego obywatelstwo posiadają. W sprawie spadkowej, która jest "międzynarodowa" przyjęto, że należy stosować prawa jednego państwa przez jeden sąd co sprawi, że nie będzie równoległych postępowań i wydawania sprzecznych orzeczeń sądowych. Gwarantuje to również, że wyroki wydane w poszczególnych państwach Uni Europejskiej są uznawane na terytorium całej Unii bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych procedur.
Jako prawo, które będzie miało zastosowanie do sprawy spadkowej dotyczącej Twojego majątku, możesz wybrać prawo kraju Twojego obywatelstwa.
Taką sprawą spadkową zajmie się sąd lub notariusz w kraju Uni Europejskiej, w którym było Twoje ostatnie miejsce zamieszkania.W większości spraw w takich przypadkach ma zastosowanie prawo tego kraju.
Wyjątki: Jednak obywatele Danii, Irlandii i Wielkiej Brytanii mogą korzystać z tych przepisów UE i wybrać prawo kraju swojego obywatelstwa jako prawo mające zastosowanie do sprawy spadkowej dotyczącej pozostawionego przez nich majątku, jeśli sprawa ta toczy się w kraju UE innym niż Dania, Irlandia i Wielka Brytania.
- Związki nieformalne (partnerskie)
Jeszcze w innym przypadku majątek będzie mógł dziedziczyć partner, z którym zmarły pozostawał w związku nieformalnym. W przypadku, kiedy decydujące będzie prawo właściwe dla kraju zwykłego pobytu, w inny sposób mogą być regulowane pewne instytucje prawne niż te funkcjonujące w Polsce. Sąd rozpoznaje sprawę i ma wpływ ilość osób uprawnionych do spadku, na wydziedziczenie czy prawo zachowku, które np. przez prawo innych krajów są w inaczej regulowane niż w Polsce
Wybór prawa spadkowego. Zgodnie z przepisami UE możesz jednak podjąć decyzję, że do sprawy spadkowej (dziedziczenia) dotyczącej majątku po Tobie będzie miało zastosowanie prawo kraju Twojego obywatelstwa, bez względu na to, czy jest to kraj UE czy nie. Jeżeli masz obywatelstwo więcej niż jednego kraju, możesz wybrać prawo dowolnego z nich. Swój wybór prawa właściwego powinieneś wskazać jednoznacznie i wyraźnie w testamencie lub osobnym oświadczeniu. Testament lub oświadczenie zostaną uznane za ważne, jeżeli będą spełniać wymogi nałożone przez:
1. kraj UE, w którym ostatnio mieszkałeś, lub
2. prawo kraju, którego masz obywatelstwo, jeśli dokonałeś takiego wyboru.
Tagi: akt notarialny, spadek, Notariusz Kraków, umowa darowizny, sprzedaż nieruchomości, negocjowanie stawek, dokumenty u notariusza, umowa dożywocia