Zachowek w Krakowie, Komu i w jakiej wysokości się należy?
-
Zachówek jest to prawo do pieniężnej rekompensaty od spadkobiercy testamentowego, przysługujące określonym osobom bliskim spadkodawcy, których pominął on w testamencie i nie wyposażył w inny sposób. Zachowek jest instytucją prawa spadkowego. Jego podstawowym celem jest ochrona rodziny spadkodawcy. Czesto występuje sytuacja, że spadkodawca w testamencie zapisuje swój majątek osobom spoza rodziny lub przekazuje część majątku w postaci darowizn wybranym osobom lub instytucjom. Prawo do zachowku gwarantuje, że w takim przypadku część z jego majątku i tak trafi do najbliższej rodziny. Zachowek jest też rodzajem ochrony kręgu osób bliskich spadkodawcy: zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki itd.), małżonka i rodziców spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Szczegółowe informacje na temat dokumentów potrzebnych dla notariusza
Zachowek nie przysługuje więc innym krewnym, na przykład rodzeństwu, dziadkom czy kuzynom. W przypadku gdy spadkodawca nie zapisuje majątku małżonkowi i dzieciom gdyż testator powołał do spadku np.wyłącznie sąsiadkę, wówczas małżonek i dzieci mają prawo do zachowku. Podobnie jest w sytuacji, gdyby zmarły nie miał dzieci i małżonka, a żyją jego rodzice, którzy wówczas są uprawnieni do zachowku. Sprawdź jakie są opłaty u notariusza w Krakowie jeśli chodzi o zachowek.
Sprawy spadkowe sporządzanie testamentu bardzo często budzą silne emocje, zwłaszcza po stronie osób, które z jakiegoś powodu zostały pominięte przez spadkodawcę w testamencie. Testament sporządza się przede wszystkim wtedy, gdy chce się zmienić ustawowy porządek dziedziczenia czyli zmienić spadkobierców. Gdy chcemy, żeby spadkobiercą było nie dziecko, ale od razu wnuczka, albo, żeby spadkobiercami byli małżonek i dzieci, ponieważ pragniemy, by spadkobiercą było jedno z nich.Wiele osób jest przekonanych, że pominięcie w testamencie spadkobiercy ustawowego powoduje jego wydziedziczenie. Nie jest to prawdą gdyż w naszym prawie wydziedziczenie nie jest równoznaczne z pominięciem kogoś w testamencie, ale oznacza pozbawienie osoby bliskiej zachowku.
Zachowek przysługuje, gdy uprawniony do tego nie otrzymał go wcześniej w postaci darowizny od spadkodawcy, bądź w postaci zapisu do spadku . Wysokość zachówku określa się w kwocie pieniężnej, która zależy od:
1. wartości całego spadku;
2. wielkości udziału spadkowego, który przypadłby danej osobie przy dziedziczeniu ustawowym;
3. czy uprawniony jest trwale niezdolny do pracy;
4. czy uprawniony zstępny spadkodawcy jest osobą małoletnią.
Zachowek to 1/2 wartości udziału, który uprawnionemu przypadłby przy dziedziczeniu ustawowym. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jest małoletni, zachowek wyniesie do 2/3 wartości udziału. Na przykład gdy spadkobierca, mający małżonka i jedno dziecko pełnoletnie, ustanawia spadkobiercą wnuka to małżonek i dziecko mogą domagać się od wnuka zachowku o wartości po 1/4 części spadku każdy. Warto pamiętać, że roszczenie z tytułu zachowku przedawnia się z upływem trzech lat od ogłoszenia testamentu.
Jak obliczyć zachówek? (serwis infor.pl)
-
Dziedziczenie zachówku
Dziedziczenie zachowku podlega szczególnej zasadzie w prawie, zgodnie z którą roszczenie z tego tytułu przechodzi na spadkobiercę uprawnionego do zachowku tylko wtedy, gdy należy on do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy. W przypadku braku osób uprawnionych, roszczenie w tym zakresie wygasa, nie powodując zwiększenia uprawnień pozostałych osób uprawnionych z tytułu zachowku. Sąd Najwyższy zdecydował w dniu 28 kwietnia 2010 roku, że złożenie przez osobę zobowiązaną do zapłaty zachowku oświadczenia o uznaniu długu, wynikającego z obowiązku zapłaty zachowku, nie powoduje możliwości żądania zaspokojenia tego roszczenia przez spadkobierców osoby pierwotnie uprawnionej do zachowku.
-
Wydziedziczenie: Kiedy można wydziedziczyć spadkobierców?
Spadkodawca może dokonać wydziedziczenia tylko w testamencie. Nie wystarczy przy tym jedynie stwierdzić, że kogoś wydziedzicza. Musi wskazać przyczynę takiego wydziedziczenia, spośród tych, które przewiduje kodeks cywilny. Spadkodawca może zatem wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli:
1. Uprawniony do zachowku wbrew jego woli, postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (na przykład uzależniony od narkotyków bądź alkoholu itd.)
lub
2. Dopuścił się względem spadkodawcy albo najbliższych mu osób przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci
lub
3. Nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (na przykład zerwał kontakty, nie jest zainteresowany spadkodawcą i jego potrzebami).
Spadkodawca, dokonując wydziedziczenia, nie musi powtarzać słów ustawy w testamencie ale wystarczy, że przyczyna wydziedziczenia zostanie określona opisowo, ale na tyle precyzyjnie, żeby można było przypisać jej zaistnienie przynajmniej jednej ze wskazanych wyżej okoliczności.
Tagi:
akt notarialny,
umowa małżeńska,
notariusz w Krakowie,
umowa darowizny,
nieruchomość,
cennik notarialny,
testament
Blog Notariusza
-
2021-03-07 10:00
-
2021-02-02 09:00
-
2020-03-15 14:00