- Home /
- Blog /
- Umowa przedwstępna czyli dlaczego...
Umowa przedwstępna u notariusza: Dlaczego warto ją podpisać?
Umowa przedwstępna jest to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia w przyszłości określonej umowy (art. 389 Kodeksu cywilnego). Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, czyli ostatecznej.
- Umowę przedwstępną zawiera się aby określić w niej warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby została zawarta umowa przyrzeczona. Nie ma wymogów prawnych aby umowa przedwstępna musiała być zawarta przed notariuszem jednak jeżeli zawrzemy ją w formie aktu notarialnego, wówczas możemy ubiegać się o wpis roszczenia do księgi wieczystej. Wpis stanowi dla potencjalnych nabywców nieruchomości nie tylko ostrzeżenie o roszczeniach osób trzecich, ale również powiadomienie, że z dniem podpisania umowy kupna przejdzie na nich obowiązek wywiązania się ze zobowiązania odnośnie przeniesienia własności. Jeśli umowa przedwstępna nie zawiera istotnych elementów umowy przyrzeczonej wtedy nie można mówić, że zostały spełnione warunki, jakie decydują o ważności umowy przedwstępnej.
Jeśli umowa przedwstępna dotyczy sprzedaży nieruchomości, a tak jest w najwiekszej ilości przypadków, to przyczyną jej zawarcia jest konieczność pozyskania przez kupującego środków na pokrycie całkowitych kosztów zakupu. Innymi powodami zawarcia takiej umowy może być np.: czas wyprowadzki lokatorów, uregulowanie prawnego stanu mieszkania, uzyskanie wymaganych zezwoleń dotyczących zabudowy czy modyfikacji w odniesieniu do planu zagospodarowania przestrzennego. Umowa przedwstępna dotycząca kupna i sprzedaży nieruchomości musi dokładnie wskazywać, jaka nieruchomość jest przedmiotem transakcji oraz jaka cena została ustalona.
Koszty umowy przedwstępnej
Wizyta u notariusza w Krakowie zgodnie z cennikiem wyniesie około 1-3 tys. złotych, a jest to uzależnione od wartości umowy, która będzie podpisana. Z drugiej strony związane z umową koszty to cena za nasze bezpieczeństwo. Dlatego jeżeli jesteśmy zdeterminowani, by nabyć konkretny lokal, ewentualne oszczędności związane z brakiem wizyty u notariusza mogą okazać się dużą stratą gdy sprzedawca zerwie umowę. Aby obliczyć wartość opłaty notarialnej można skorzystać z kalkulatora notarialnego.
Wzór Umowy Przedwstępnej dla Sprzedaży Nieruchomosci
- Termin umowy ostatecznej.
Jeżeli strony zawrą w umowie przedwstępnej termin, w jakim zostanie zawarta umowa przyrzeczona trzeba to zrobić to zrobić dokładnie. Nie spełnia wymogu precyzyjnego ustalenia terminu umieszczenie w umowie przedwstępnej zapisu, że umowa ostateczna zostanie zawarta po zebraniu wszystkich dokumentów, ponieważ zapis ten jest nieprecyzyjny i nie daje odpowiedzi na pytanie, kiedy zostanie zawarta umowa ostateczna. Warto pamiętać, że jeżeli umowa przedwstępna spełnia warunki konieczne dla ważności umowy ostatecznej, upływ określonego w niej terminu nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania do zawarcia umowy przyrzeczonej. Strony mogą określić termin zawarcia umowy przyrzeczonej przez podanie daty, do której lub w której ma być zawarta umowa przyrzeczona lub dokładne oznaczenie końca terminu, w jakim ma być zawarta umowa ostateczna.
Plusy i minusy umowy notarialnej
Trzeba pamiętać, iż umowa przedwstępna może zostać podpisana jako zwykła umowa cywilnoprawna, niestanowiąca aktu notarialnego lub w formie notarialnej. Umowa cywilnoprawna, jeśli nie została dotrzymana, pozwala żądać zwrotu zadatku, w przypadku umowy notarialnej łatwiej jest dochodzić swoich praw sądownie, żądając zawarcia umowy przyrzeczonej. Akt notarialny u notariusza w Krakowie stanowi jednak lepszą ochronę, jeśli miałoby dojść do zbankrutowania dewelopera. Ponadto, ubiegając się o kredyt hipoteczny, bank może wymagać posiadania umowy przedwstępnej sporządzonej notarialnie. W przypadku gdy właściciel mieszkania zmarł można podpisać umowę przedwstępną z osobą która przyjmie je po nim w spadku nawet jeśli jeszcze do tego nie doszło. Aby uniknąć problemów trzeba upewnić się czy potencjalny spadkobierca został ujęty w testamencie i nie ma innych osób, które będą domagały się udziału w spadku.
Tagi:
akt notarialny,
spadek,
cennik,
notariusz w Krakowie,
umowa darowizny,
nieruchomość
Blog Notariusza
-
2021-03-07 10:00
-
2021-02-02 09:00
-
2020-03-15 14:00