Kraków + help@notariuszwkrakowie.eu

Dzień Otwarty Notariatu już wkrótce w Krakowie

Dzień Otwarty Notariatu, organizowany od 2010 roku zawsze w ostatnią sobotę listopada, jest bardzo istotną i najważniejszą inicjatywą społeczną samorządu notarialnego, którą organizują wspólnie Krajowa Rada Notarialna oraz rady izb notarialnych, w tym Krakowska Rada Notarialna. Głównym celem Dnia otwartego jest pomoc i edukowanie społeczeństwa oraz udzielenie praktycznych informacji w tych obszarach prawa, którymi zajmują się notariusze, oraz informowanie o rodzajach umów i czynności notarialnych, które są potrzebne i wymagane zgodnie z prawem i potrzebami ludzi. 
 

Notariusz w Krakowie udzieli wyjaśnień i podpowie co do wyboru właściwej czynności prawnej i  odpowie na ważne zagadnienia i pytania takie jak:
  1. Czy chcąc przekazać majątek należy brać pod uwagę testament, czy może darowiznę, umowę o dożywocie lub innego rodzaju umowę?
  2. Co to jest umowa o dożywocie i czym się różni od darowizny?
  3. Co to jest zachówek? Komu się należy? Jak go uniknąć? 
  4. Jak uchronić się przed oszustami przy niebezpiecznych pożyczkach, których zabezpieczeniem jest tzw. przewłaszczenie nieruchomości?
  5. Czy w Polsce wspólny testament małżonków będzie nieważny? Czy każdy sporządza swój testament?
  6. Czy wszystkie sprawy związane z podziałem naszego majątku muszą toczyć się w sądzie? Czy można przeprowadzić je, zdecydowanie szybciej, przed notariuszem?
  7. Czy postępowanie spadkowe musi się toczyć w sądzie, czy też można je przeprowadzić u notariusza?
  8. Majątek w małżeństwie czyli rzecz o intercyzie: wspólność czy rozdzielność majątkowa, co jest dla nas lepsze? Czy lepiej zawrzeć intercyzę przed zawarciem ślubu i już w trakcie małżeństwa?
Sąd często nie jest konieczny w wielu kwestiach, które są w gesti notariusza
W informacjach przygotowanych przez notariuszy wymieniono m.in. czynności notarialne, które mogą być dokonane u notariusza a niekoniecznie w sądzie. Jest jednak i warunek - podstawą jest zgoda stron, spór oznacza, że sprawa musi trafić do sądu. Dotyczy to na przykład przeniesienie własności nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego gruntu, działu spadku, podziału majątku wspólnego, niechcianych długów spadkowych, zrzeczenie się dziedziczenia, małżeńskie umowy majątkoweumowy sprzedaży. Notariusze przypominają, że ważną rzeczą przy korzystaniu z pomocy czy usług notariusza jest pytanie wszystko czego nie wiemy i nie rozumiemy oraz nie zatajanie żadnych okoliczności związanych ze sprawą. 
 
pdf Oficjalna broszura informacyjna tegorocznego Dnia notariatu
 
Więcej informacji na dedykowanej stronie: http://www.porozmawiajznotariuszem.pl
 


 
 Tagi: akt notarialnyspadek,  Notariusz Krakówumowa darowiznysprzedaż nieruchomości, negocjowanie stawek, dokumenty u notariusza, umowa dożywocia


 




Partnerzy i klienci