Zapraszamy do zapoznania się ze naszym glosariuszem notariusza w Krakowie. Zapraszamy też na specjalną stronę poświęconą testamentowi: dokumenty, spadek, dziedziczenie oraz cennika aktów notarialnych
- Akt notarialny to szczególna forma dokumentu urzędowego potwierdzającego dokonanie określonej czynności prawnej u notariusza. Do najczęściej sporządzanych w kancelarii notarialnej umów i innych czynności w formie aktu notarialnego należą: spadek, hipoteka, pełnomocnictwo, oświadczenie o przyjęciu/odrzuceniu spadku, testament, umowa darowizny, sprzedaży, zamiany i wiele innych. Do sporządzania aktów notarialnych uprawniony jest notariusz oraz – pod warunkiem uzyskania od ministra sprawiedliwości pisemnego upoważnienia wydanego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych – polski konsul Więcej informacji o aktacie notarialnym na encyklopedi zarządzania. Sprawdź jakie dokumenty zabieramy do notariusza w celu podpisania aktu notarialnego
Apostille - poświadczenie dokumentu sporządzonego w jednym państwie (np. aktu notarialnego) umożliwiające legalne użycie go w innym państwie (które jest stroną konwencji haskiej).
Archiwizacja dokumentów notarialnych w Krakowie - Dokumenty obejmujące dokonane czynności notarialne notariusz przekazuje na przechowanie do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego po upływie 10 lat od ich sporządzenia lub z chwilą zaprzestania prowadzenia działalności kancelarii.
Asesor notarialny – Przed ostatnią nowelizacją ustawy – Prawo o notariacie asesorami nazywano osoby, które zdały egzamin notarialny i którym powierzono pełnienie obowiązków notariusza na czas określony do trzech lat pod nadzorem innego notariusza. Obecnie instytucję tę przejął zastępca notarialny (zob.).
Darowizna - umowa uregulowana w kodeksie cywilnym, która ma na celu nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści (wzbogacenie obdarowanego) kosztem majątku darczyńcy. Niezbędne jest zawarcie takiej umowy przed notariuszem, o ile jej przedmiotem jest nieruchomość.
- Depozyt notarialny - Notariusz przyjmuje na przechowanie wszelkiego rodzaju dokumenty, także w kopertach zamkniętych oraz informatyczne nośniki danych. Notariusz przyjmuje do depozytu również pieniądze (na prowadzone w banku konto depozytowe) w związku z dokonywaną u niego czynnością notarialną. Dokumenty potrzebne do złożenia depozytu notarialnego
Umowa dożywocia - rodzaj umowy cywilnoprawnej, mocą której jedna ze stron w zamian za przeniesienie na jej rzecz własności nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywającemu dożywotnie utrzymanie. Umowa o dożywocie musi być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.
Dziedziczenie ustawowe w Krakowie - dziedziczenie według przepisów prawa spadkowego, mające miejsce gdy spadkodawca nie sporządził testamentu lub testament jest nieważny albo gdy osoby powołane do dziedziczenia nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami. Dziedziczenie ustawowe może odnosić się do całego spadku albo do jego części. Reguły dziedziczenia ustawowego opierają się na stosunku pokrewieństwa, małżeństwa lub przysposobienia.
Hipoteka – ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości oraz na wybranych prawach (własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, wierzytelność zabezpieczona hipotecznie), służące zabezpieczeniu wierzytelności wynikającej z oznaczonego stosunku prawnego, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości, z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi każdoczesnego właściciela nieruchomości. Uprawniony z tytułu hipoteki to wierzyciel hipoteczny, natomiast właściciela nieruchomości obciążonej określa się mianem dłużnika hipotecznego.
- Kraków - Miasto gdzie kiedyś można było spotkać smoka wawelskiego, który jako opłatę notarialną pobierał młode panny :) (oczywiście żart to tylko legenda!)
Intercyza czyli małżeńska rozdzielność majątkowa - w małżeństwie z mocy prawa obowiązuje ustrój wspólności majątkowej. Małżonkowie mogą na mocy umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Każdy z małżonków oprócz majątku nabytego po zawarciu umowy, zachowuje również majątek nabyty przed zawarciem umowy. Majątek nabyty przed zawarciem umowy należy do majątku osobistego małżonka.
Księga wieczysta to rejestr publiczny, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Pozwala ustalić, komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. Dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą. Przy każdej księdze prowadzi się dodatkowo akta księgi wieczystej, składające się z dokumentów i pism dotyczących danej nieruchomości.
- Nieruchomość - „nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności”Notariusz – mianowany przez ministra sprawiedliwości prawnik, który posiada stosowne kwalifikacje (ukończył aplikację notarialną lub wykonywał inny zawód prawniczy przez co najmniej trzy lata), upoważniony do sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności notarialnych.
- Notariusz Kraków - szczególny rodzaj notariusza podobny do lajkonika (oczywiście żart! :)
-
- Opłaty notarialne w Krakowie – wynagrodzenie określone rozporządzeniem ministra, które uzależnione jest od wartości przedmiotu, rodzaju czynności notarialnej, stopnia jej zawiłości, nakładu pracy notariusza, czasu przeznaczonego na dokonanie czynności.
Odrębna własność lokalu - Odrębna własność oznacza, że dany lokal stanowi odrębny od gruntu i od budynku przedmiot własności. Jednakże nie może ona istnieć samodzielnie, gdyż wraz z nią związane są prawa do współposiadania części budynku i prawa do gruntu pod budynkiem oraz innych urządzeń które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali.
Pełnomocnictwo notarialne – jednostronna czynność prawną, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy upoważniające osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie. Na podstawie tego umocowania pełnomocnik jest upoważniony do reprezentowania (zastępstwa) mocodawcy, w zakresie określonym w pełnomocnictwie, w stosunkach prawnych z innymi podmiotami prawa;
Podatek od czynności cywilnoprawnych - Notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych - od czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego, dlatego też gdy sprzedawana jest nieruchomość na rynku wtórnym (stare nieruchomości) do kwoty, którą należy zapłacić u notariusza doliczany jest podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 % ceny transakcji. Jeśli nabycie nieruchomości dokonywane jest na rynku pierwotnym (zakup od developera) w cenę wliczony jest podatek VAT a w związku z powyższym sprzedaż nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Poddanie się egzekucji – jest instytucją mającą na celu uproszczenie procesu dochodzenia roszczenia. Takie oświadczenie zawarte w formie aktu notarialnego polepsza sytuację wierzyciela, a jednocześnie motywuje dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia. Składając oświadczenie o poddaniu się egzekucji należy bezwzględnie przestrzegać związanych z nim wymogów formalnych, uregulowanych w art. 777 §1 pkt 4-6 i §3 k.p.c. Dłużnik może skutecznie poddać się egzekucji jedynie w formie aktu notarialnego
Podpis notarialnie poświadczony - jedna z czynności dokonywanych przez notariusza. Istnieje bardzo wiele przepisów prawnych, które dla ważności czynności prawnych wymagają podpisu poświadczonego notarialnie.
Poświadczenie pozostawania przy życiu - Pozostawanie przy życiu lub w określonym miejscu danej osoby poświadcza notariusz w razie stawiennictwa tej osoby w kancelarii notariusza albo w razie przekonania się o tym fakcie przez notariusza poza kancelarią. Notariusz w poświadczeniu ustala tożsamość tej osoby oraz określa dzień, godzinę i minutę stwierdzenia pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu.
Protest weksla – jest to notarialnie stwierdzony fakt niezapłacenia wekslu. Jego sporządzenie jest warunkiem koniecznym dla możliwości dochodzenia należności od indosantów (ale nie od trasata, albo od wystawcy weksla własnego). Jak każda czynność wykonywana przez notariusza, jest ona płatna. Bezpośrednio płaci za nią posiadacz wekslu oddawanego do protestu, należności tej może jednak dochodzić od dłużnika.
Protokół notarialny - to pisemne sprawozdanie z przebiegu różnego rodzaju posiedzeń (walne zgromadzenie wspólników lub akcjonariuszy) i jest dokumentem oficjalnym, napisanym jako akt notarialny wobec czego nie może być zastąpiony zwykłym sprawozdaniem ani notatką urzędową.
Spadek to ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego przechodzących na spadkobierców z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Z chwilą otwarcia spadku spadkobierca nabywa spadek, tzn. wstępuje w należące do spadku prawa i obowiązki.
Taksa notarialna – wynagrodzenie notariusza; Wysokość opłaty uzależniona jest od wartości przedmiotu danej czynności notarialnej.
Testament - rozrządzenie własnym majątkiem na wypadek śmierci.
Umowa przedwstępna - jeśli podpisana w formie
aktu notarialnego to umowa, w której jedna lub obie strony zobowiązują się, że zawrą inną umowę, tzw. przyrzeczoną. Jeżeli jedna ze stron zobowiązanych do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, wtenczas druga strona może (o ile strony inaczej nie postanowiły w umowie przedwstępnej) żądać naprawienia szkody, jaką poniosła przez to, że liczyła na dojście do skutku umowy przyrzeczonej. Jeżeli jednak umowa przedwstępna czyni zadość wymogom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, wówczas strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej (np. gdy ważność umowy przyrzeczonej zależy od zawarcia jej w formie aktu notarialnego, a już umowa przedwstępna w tej formie została zawarta).
Umowa dożywocia - rodzaj umowy cywilnoprawnej, według której jedna ze stron w zamian za przeniesienie na jej rzecz własności nieruchomości zobowiązuje się zapewnić osobie zbywającej dożywotnie utrzymanie.
Wydziedziczenie - to instytucja prawa cywilnego, która w swych skutkach powoduje, iż osoba uprawniona do zachowku (np. zstępny, małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy) zostaje tego prawa pozbawiona.
Zadatek - dodatkowe zastrzeżenie umowne, służące zabezpieczeniu obu stron umowy. Strona, która nie wykona swojego zobowiązania, traci zadatek, jeśli sama go dała, albo zobowiązana jest go zwrócić w dwukrotnej wysokości. Zadatek jest najczęściej stosowany w umowach przedwstępnych (sprzedaży nieruchomości, samochodu itp.). Dzięki niemu każda ze stron zabezpiecza się na wypadek zerwania umowy w ostatniej chwili przez drugą stronę.
Zachówek - instytucja prawa spadkowego, mająca na celu ochronę najbliższych osób spadkodawcy przed dowolnym korzystaniem przez niego ze swobody testowania i rozporządzania jeszcze za życia swoim majątkiem w drodze darowizn. Zachowek może zostać pokryty przez powołanie do dziedziczenia (ustawowe lub testamentowe), zapis windykacyjny albo darowiznę a w wypadku, gdy uprawniony do zachowku nie otrzymał zachowku w takiej postaci, może on żądać od spadkobierców (a w pewnych sytuacjach także od zapisobierców windykacyjnych i obdarowanych) świadczenia pieniężnego służącego uzupełnieniu zachowku (roszczenie o zachowek). Zachowek zabezpiecza interesy osób najbliższych pominiętych przez spadkodawcę w testamencie.
Tagi:
akt notarialny,
spadek,
Notariusz Kraków,
umowa darowizny,
sprzedaż nieruchomości,
negocjowanie stawek,
dokumenty u notariusza,
umowa dożywocia